مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد
رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور:

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، تقی رستم‌وندی، قائم‌مقام وزیر کشور در امور فرهنگی و اجتماعی و رئیس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور با حضور در نودو ششمین جلسه هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور، اولویت‌های تعیین‌ شده از سوی مقام معظم رهبری در حوزه آسیب‌های اجتماعی؛ به ویژه تسهیل امر ازدواج جوانان و پیشگیری از طلاق را تبیین کرد.
در این نشست حبیب‌الله بوربور، رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین و عضو شورای اجتماعی کشور، تشکیل جامعه خیّرین ترویج و تسهیل ازدواج و پیشگیری از طلاق را مورد اشاره قرار داد و گفت: بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب که در نشست با اعضای شورای اجتماعی کشور بیان فرمودند، مقرر شده است مجمع خیّرین کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور، کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

بوربور ادامه داد: این‌کار براساس مصوبه شماره ۱۱۰ شورای اجتماعی کشور نیازمند راه‌اندازی یک تشکل مستقل تحت عنوان شبکه ملی ازدواج و خانواده است که از حمایت‌های مجمع خیرین کشور هم بهره خواهد برد.

تقی رستم‌وندی، رئیس سازمان امور اجتماعی کشور با بیان سخنانی از کاهش ۹ درصدی آمار ازدواج در سال گذشته خبر داد.

رستم‌وندی گفت: در هفتمین جلسه شورای اجتماعی کشور که با حضور سران قوا و مسئولان کشوری در حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد، وزیر کشور گزارشی از آخرین وضعیت آسیب‌های اجتماعی کشورمان به ‌خصوص طلاق ارائه داد که بر اساس آن، شاخص طلاق ثابت مانده است.

وی افزود: متأسفانه در کشور ما در حوزه ازدواج مدیریت لازم اعمال نمی‌شود؛ از سویی روند نزولی جمعیت، یک معضل جهانی است که اگر ما هم مراقبت نکنیم، به این مشکل دچار خواهیم شد.

رستم‌وندی بیان داشت: با توجه به توان اقتصادی دولت و مشکلات موجود و پیش‌رو، این نیاز احساس می‌شود که نهادهای مردم‌نهاد با گستره بیشتری فعالیت کنند. البته نوع اقدام هم مهم است؛ باید بررسی شود که کدام اقدام بیش از سایر اقدامات می‌تواند این حوزه را فعال کند؛ آیا تهیه سه قلم جهیزیه جوابگوست یا باید به حوزه‌های کلان‌تری مانند مسکن ورود کرد تا انگیزه‌ها افزایش یابد.

 

مشروح این گزارش به قرار زیر است:

🔴 نود و ششمین جلسه هیات مدیره مجمع خیرین کشور صبح امروز چهارشنبه پنجم دی‌ماه ۱۳۹۷ با حضور دکتر رستم‌وندی، قائم مقام وزیر کشور در امور فرهنگی و اجتماعی و رییس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور برگزار شد. پیگیری اولویت‌های تعیین شده توسط مقام معظم رهبری در حوزه آسیب‌های اجتماعی، بویژه تسهیل ازدواج جوانان و پیشگیری از طلاق مهمترین دستور جلسه این نشست بود.

♦️در ابتدای این نشست مهندس حبیب‌الله بوربور، رییس هیات مدیره مجمع خیرین کشور ضمن تسلیت ارتحال آیت‌الله هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین کشته‌شدن جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد در اثر صانحه واژگونی اتوبوس گفت: جلسه امروز ما به‌خاطر شرکت اعضا در مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی شاهرودی نیم‌ساعت زودتر تعطیل می‌شود و به همین منظور تقاضا دارم سخنرانی‌ها کوتاه‌تر باشد تا به دستور جلسه برسیم. وی سپس گزارشی از آخرین نشست کمیسیون اجتماعی وزارت کشور ارائه کرد. عضو شورای اجتماعی کشور، بررسی و تبادل نظر در خصوص تشکیل جامعه خیرین ترویج و تسهیل ازدواج و پیشگیری از طلاق را اولین دستور جلسه این نشست اعلام کرد و گفت: بر اساس منویات مقام معظم رهبری و اوامر ایشان که در نشست با اعضای شورای اجتماعی کشور داشته‌اند، مقرر شده است مجمع خیرین کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و موسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانانرا انجام دهد. این‌کار براساس مصوبه شماره ۱۱۰ شورای اجتماعی کشور نیازمند راه‌اندازی یک تشکل مستقل تحت عنوان شبکه ملی ازدواج و خانواده است که از حمایت‌های مجمع خیرین کشور هم می‌تواند بهره ببرد. در ادامه جلسه توضیحاتی در این خصوص خواهم داد.

♦️سپس دکتر تقی رستم‌وندی، رییس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور با اشاره به اینکه نقش ما در جمع شما فرعی است و نقش اصلی بر عهده شماست، گفت: «ما در حد وسعمان از این اقدام مجمع خیرین کشور حمایت خواهیم کرد.» وی افزود: در هفتمین جلسه شورای اجتماعی کشور که با حضور سران قوا و مسئولان کشوری در حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد آقای رحمانی فضلی، وزیر کشور گزارشی از آخرین وضعیت آسیب‌های اجتماعی در کشور به‌خصوص طلاق ارائه دادند. بر اساس این گزارش، شاخص طلاق ثابت مانده که خبر خوبی است.
رستم‌وندی در توضیح این مطلب افزود: البته عدد خام طلاق هر سال کمی بیشتر می‌شود و آن هم به خاطر این است که جمعیت در معرض ازدواج بالاتر می‌رود اما شاخص طلاق یعنی نسبت زن‌های متاهل به زنان مطلقه کاهش پیدا کرده است و دلیلش هم انواع و اقسام فعالیت‌هایی است که در حوزه خانواده ظرف این سه سال صورت گرفته است.
دبیر شورای اجتماعی وزارت کشور با عنوان اینکه آمار ازدواج در سال گذشته ۹ درصد کاهش پیدا کرده است، مهمترین عامل آن‌را وضعیت اقتصادی کشور دانست و گفت: در این اوضاع و احوال اقتصادی، متاسفانه حوزه ازدواج فراموش شده است. وی افزود: روند نزولی جمعیت یک معزل جهانی است، ما هم اگر مراقبت نکنیم به همین مشکل دچار می‌شویم.
رستم‌وندی در پایان گفت: با توجه به توان اقتصادی دولت و مشکلات پیش‌رو، می‌طلبد که نهادهای مردم‌نهاد وارد عمل شوند. البته نوع اقدام هم مهم است. باید گروه علمی بررسی کند کدام اقدام بیش از سایر اقدامات می‌تواند این حوزه را فعال کند. آیا الان هم تهیه سه قلم جهیزیه جوابگوست یا مثلا باید در جوزه مسکن کار کنیم تا انگیزه‌ها افزایش یابد.

♦️در ادامه این نشست، مهندس‌ بوربور، رییس هیات مدیره مجمع خیرین کشور گفت: ما باید مجامعی را که در بحث ازدواج فعال هستند را ساماندهی نماییم. در حال حاضر موسسه خیریه مطهر، یکی از بنیادهای عضو مجمع خیرین کشور است که در این حوزه فعالیت‌های خوبی هم داشته و آقای محمدحسین رضایی هم مدیرعامل این تشکل هستند. البته انجمن خیرین مسکن‌ساز هم که یکی از زیرمجموعه‌های مجمع خیرین کشور است نیز باید در این خصوص فعال شود تا با هماهنگی این تشکل کارها را پیش ببریم.

♦️حاج حسین رضایی، مدیرعامل موسسه خیریه مطهر با بیان این‌که جلوگیری از طلاق و تشویق به ازدواج در نهاد همه مردم است گفت: زیرساخت‌ها در حوزه ازدواج جوانان و پیشگیری از طلاق در تشکل‌های دولتی تقریبا فراهم است، اما متاسفانه حاکمیت اقدامات خوبی برای ساماندهی این تشکل‌ها نداشته است و این می‌طلبد که ما به‌طور جدی در این حوزه فعال شویم.
وی افزود: بنده به دلیل مسولیتم در بنیاد ملی ازدواج و موسسه خیریه مطهر اقداماتی در خصوص ظرفیت‌شناسی و برنامه‌ریزی و اقدام و ایجاد مطالبه انجام داده‌ایم که همگی که در راستای منویات مقام معظم رهبری بوده است.

♦️ در ادامه این نشست آقای متقی، از موسسه آگاپه گزارشی از فعالیت این موسسه ارایه کرد. وی گفت: بیش از ۴۰ هزار خیریه در کشور و ۴ هزار در تهران فعالیت می‌کنند، اما جزیره‌ای عمل کردن مانع از انجام ماموریت‌ها شده است.
وی افزود: ایده ایجاد یک استارت‌آپ در خصوص فعالیت‌های خیریه‌ها در سراسر کشور دغدغه اصلی ما بوده است. برای این‌منظور نرم‌افزار به نام آگاپه طراحی شده است. در این نرم‌افزار یک شبکه عظیمی از موسسات، حامیان، نیازمندان و کسب و کارها به یکدیگر وصل می شوند. این امر هم سرمایه اجتماعی را افزایش می‌دهد و هم اعتماد سازی می‌کند و همچنین کمک می‌کند رفتار اجتماعی در این حوزه تغییر یابد. وی در پایان گفت: به صورت پایلوت در تهران و قم و چند شهر دیگر اظلاعات ۴۰۰ خیریه را در این سیستم وارد شده است.

♦️دکتر اصغر دادخواه، رییس کمیته المپیک ویژه ایران در این نشست گفت: در تمام دنیا به افراد دارای اختلالات ذهنی، خدمات ویژه‌ای در حوزه سلامت، سبک زندگی و ورزش می‌دهند و آن‌ها را از خانه‌ها بیرون کشیده و وارد اجتماع می‌کنند. همچنین ان‌جی‌اوهای مختلفی تشکیل شده است که عمده آنها تحت عنوان المپیک ویژه فعال هستند. در ایران هم در سال ۱۳۷۸ این تشکل شکل گرفته است. حدود ۵ میلیون نفر از بچه‌های دارای اختلال ذهنی در کشور شناسایی شده که تا امروز حدود ۲۵ هزار نفر از آن‌ها را تحت پوشش قرار داده‌ایم. در ۱۹ استان فعال هستیم وحدود ۲۰۰ موسسه عضو المپیک ویژه ایران هستند. در این مدت ۲۵ همایش ملی در کشور برگزار کرده‌ایم و بدون کمک‌های دولتی، پیش ۱۱۰ نفر از بچه‌های کم‌توان ذهنی را به بازی‌های جهانی المپیک ویژه که در لوس‌آنجلس آمریکا برگزار می‌شد برده‌ایم.
وی با بیان این‌که جلب توجه و اعتماد خانواده‌ها از یک طرف و گردهم آوردن متخصصین و خیرین از طرف دیگر هنر ما بوده است، گفت: همواره به خانواده‌ها می‌گوییم، اگر خداوند به شما چنین بچه‌ای داده است، به ما متخصصین هم این توان را داده تا در خدمت فرزندان شما باشیم.
وی در پایان گفت: ما از مجمع تقاضا داریم که ما را حمایت و پشتیبانی کنند تا افراد تحت پوشش را به ۱۰۰ هزار نفر افزایش دهیم. همچنین در خصوص گرفتن مجوزمان از وزارت کشور نیازمند کمک شما هستیم.

♦️دکتر مصلی‌نژاد، نایب رییس مجمع خیرین کشوربا بیان این‌که جهانی شدن و سرعت انتقال اطلاعات، تغییرات را اجتناب ناپذیر کرده است گفت: گاهی این تغییرات بنیان‌شکن است و ما باید بررسی کنیم که چگونه‌می‌توانیم در مقابل آنها مقاومت کنیم.
وی افزود: روزگاری که من جوان بودم، خانواده‌ها عشیره‌ای بوند و ازدواج جوانان هم پیرو سبک زندگی عشیره‌ای بود. کم‌کم خانواده‌های عشیره‌ای تبدیل شدند به خانواده‌های هسته‌ای. امروز خانواده عشیره‌ای مفهوم ندارد و خانواده‌ها اتمی شده‌اند. خانواده وجود دارد، اما شالوده ندارد. هرکدام از زن و مرد کار خودشان را می‌کنند و بچه هم رها شده است. بنابراین باید الزامات این سبک زندگی را در برنامه‌ریزی‌هایمان لحاظ کنیم.
وی با بیان این‌که بیایید معلول‌ها را رها کنیم به علت‌ها بپردازیم، گفت: بعد از مکزیک جوان‌ترین هرم سنی را در دنیا داریم. به جای اینکه نهادهای ازدواج را افزایش دهیم، بهتر است بر روی اشتغال جوانان کار کنیم. خیرین بیایند صنعت را پیش ببرند و خیل بی‌کاران را کم کنند.
وی افزود: در هر خانواده حداقل یک نفر جوان بی‌کار داریم. متاسفانه برای طلاق‌های عاطفی آماری نداریم. ما با خیل بنیادهای فعال در حوزه ازدواج مواجهیم. چند بنیاد داریم که بر روی اشتغال کار کنند؟ ما باید بنیادهایی ایجاد کنیم که فرصت شغلی ایجاد کنند. اگر ما به جوان شغل بدهیم آیا خودش نمی‌تواند مسکن تولید کند؟

اخبار

مجمع خیّرین کشور مأمور تشکیل «مجمع ملی خانواده» شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور حکمی، مجمع خیّرین کشور را مأمور تشکیل مجمع ملی خیّرین ازدواج و خانواده به منظور ترویج و تسهیل امر ازدواج جوانان کرد.

۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳

مجمع خیرین ساماندهی و تمرکز مجامع مرتبط با ترویج ازدواج را انجام می‌دهد

رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور گفت: مقرر شده مجمع خیّران کشور با حمایت سازمان اجتماعی وزارت کشور کار ساماندهی و تمرکز مجامع و مؤسسات مرتبط با حوزه ترویج ازدواج جوانان را انجام دهد.

۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث اعطا شد

احکام اعضای هیأت اجرایی مجمع خیّرین آستان و دارالحدیث را آیت‌الله محمدی‌ری‌شهری، تولیت آستان حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعطا کرد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۴

اعضای هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور معرفی شدند

دومین مجمع عمومی مجمع خیّرین کشور صبح امروز (پنجشنبه 15 شهریورماه) با حضور اکثریت اعضا در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد.

۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴